- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Potato Slicer
Potato Slicer
Manufacturer of a wide range of products which include commercial potato slicer machine, potato slicer and potato slicer machine.
Commercial Potato Slicer Machine
Product Price: Rs 4,83,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Motor Power | 2 hp |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Cutting Shape | Lace, Stick, Plain |
| Body Material | SS 304 |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Chips Making, Food Processing |
Key Features:
- High production capacity for commercial use
- Food-grade stainless steel construction
- Uniform and adjustable slice thickness
- Multi-functional cutting options
- Easy cleaning and maintenance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Potato Slicer
Product Price: Rs 9,44,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Capacity | 1200 KG PER H/R |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Slice Shape | Stick, Plain |
| Body Material | SS 304 |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Application | Food Processing, Chips Making |
| Brand | Harikrishna |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Potato Slicer Machine
Product Price: Rs 16,53,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | More Than 500 kg/hr |
| Slice Type | Stick Cut, Plain Slice |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Cut Thickness | Adjustable |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Potato, Multi Vegetable, Cassava |
| Motor | 3 H.P. |
| Voltage | 230 V |
| Suitable for | Potato |
| Blade Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Krishna |
| Frame Material | S.S. 304 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback