- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Potato Peeling Machine
Potato Peeling Machine
Pioneers in the industry, we offer vegetables washing & peeling machine, sweet potato brush type peeling and washing machine, vegetable washing vibrator machine, vegetable washer machine, abrasive peeler and carrot peeler machine from India.
Vegetables Washing & Peeling Machine
Product Price: Rs 3,13,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Industrial |
| Type | Continuous Type |
| Capacity | 400 Kg/hr |
| Power Consumption | 2–3 kW |
| Power | 1000 Watt |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Technology | Brush Washing |
| Washing Method | Brush Washer |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Application | Food Processing, Catering, Hotel |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
- HARIKRISHNA TECHNO INDIA THIS MACHINE IS USED FOR FRUIT, VEGETABLES AND ROOT VEGETABLES.
- USE IN:
- MEDIUM SCALE CHIPS INDUSTRIES, HOTELS, HOLY PLACES, RESTAURANTS, MANY MORE PLACES.
- PANEL & CONTROLLER: INBUILT PANEL, SNYDER SWITCHES WITH REVERSE FORWARD FUNCTION
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sweet Potato Brush type Peeling and Washing Machine
Product Price: Rs 3,12,700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity Per Batch | 30 kg |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Rating | 1.5 HP |
| Body Material | SS 304 |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Operation Mode | Electric |
| Usage Area | Food Factory |
- HARIKRISHNA TECHNO INDIA THIS MACHINE IS USED FOR FRUIT, VEGETABLES AND ROOT VEGETABLES.
- USE IN:
- MEDIUM SCALE CHIPS INDUSTRIES, HOTELS, HOLY PLACES, RESTAURANTS, MANY MORE PLACES.
- PANEL & CONTROLLER: INBUILT PANEL, SNYDER SWITCHES WITH REVERSE FORWARD FUNCTION
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vegetable Washing Vibrator Machine
Product Price: Rs 5,31,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Continuous Type |
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Power | 1000 Watt |
| Technology | Bubble Washing |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Harikrishna |
Harikrishna Techno India Steel Vegetable Washing Vibrator Machine is typically used in food processing plants, restaurants, or farms to wash and clean vegetables in an efficient and automated manner. It employs a vibrating mechanism to gently wash vegetables by tumbling them in water while minimizing damage to delicate produce.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vegetable Washer Machine
Product Price: Rs 5,31,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Industrial |
| Capacity | 1500 kg/hr |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Technology | Bubble Washing |
| Automation Grade | Automatic |
| Dryer Type | Continuous Type |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
| Washing Method | Bubble Wash |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Food Processing |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Krishna |
| Warranty | 1 Year |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Abrasive Peeler
Product Price: Rs 15,93,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Application | Root Vegetable |
| Production Capacity | 4500 KG/HR |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | SS 304 |
| Peeling Method | Abrasive |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Krishna |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage Area | Food Factory |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carrot Peeler Machine
Product Price: Rs 17,11,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Operation Type | Electric |
| Capacity(Kg/Hr) | 4500 KG P/H |
| Application | Potato |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Production Capacity | 4500 KG P/H |
| Machine Type | Automatic |
| Product To Be Peeled | Potato |
| Usage | Vegetable |
| Body Material | SS 304 |
| Peeling Method | Brush Roller |
| Weight | 95 Kg |
| Power | 1 kw |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Food Factory |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PO-4 Potato Cutting Machine
Product Price: Rs 16,41,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Production Capacity | 2500 KG P/H |
| Capacity | 2500 KG P/H |
| Slice Type | Plain Slice, Stick Cut |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Cut Thickness | Adjustable |
| Material | SS 304 |
| Usage | Cassava, Potato, Multi Vegetable |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Usage/Application | Potato Chips |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Yes! I am InterestedRequest A Callback