- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Chips Making Machine
Chips Making Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Rajkot, we offer ruffles banana chips machine, semi automatic potato chip line and semi automatic potato chips processing line.
Ruffles Banana Chips Machine
Product Price: Rs 1,82,900 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Machine Type | Banana Only |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Slicing Shape | Round, Oval, Long (Stick) |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Potato Chip Line
Product Price: Rs 40,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Electric |
| Material | SS 304 |
| Application | Potato Chips, Kettle Chips, Banana Chips, Cassava Chips |
| Fryer Type | Indirect Heat Fryer |
| Capacity(Kg/Hr) | 200 |
| Power Consumption | 64 H.P. |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Installed Power | Above 40 kW |
| Phase | Three Phase |
| Oil Holding | Above 500 L |
| Country of Origin | Made in India |
| Line Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 2000 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
- Production Capacity: 100 KG P/H
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SEMI Automatic Potato Chips Processing Line
Get Latest Price
Product Details:
| Line Capacity | 200 kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Electric |
| Material | SS 304 |
| Fryer Type | Rectangular Fryer |
| Capacity(Kg/Hr) | 200 |
| Power Consumption | 64 H.P. |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Potato Chips |
Yes! I am InterestedRequest A Callback